Roślina owadożerna to roślina zdolna do chwytania i pobierania z ciał ofiar potrzebnych jej składników. Ofiarami są głównie owady i skorupiaki, ale też małe gady, płazy i zwierzęta. Są to rośliny przeprowadzające fotosyntezę, ale rosnące na glebach ubogich w azot i inne pierwiastki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Do chwytania i trawienia służą im specjalnie przekształcone liście. Mogą one przybrać postać między innymi dzbanków, pułapek zatrzaskowych, lepów.

Cities XLdarmowa domena

Dzbaneczniki

Nepenthes

Charakterystyka

Dzbaneczniki to pnące półkrzewy. Organami chwytającymi i trawiącymi owady są liście przekształcone w dzbankowate utwory. Choć wygląda, że dzbanki znajdują się na końcach liści, w rzeczywistości to cały liść jest dzbankiem. Funkcję asymilacyjną liścia przejął spłaszczony ogonek liściowy. U niektórych gatunków dzbanki osiągają wysokość ponad 20 cm.

Historia

Dzbanecznik został poraz pierwszy odkryty i opisany w 1658 roku, ale ze względu na miejsce występowania (trudno dostępne dla człowieka), nowe gatunki odkrywane są również dziś.

Środowisko naturalne

Dzbaneczniki występują głównie w południowo-wschodniej Azji: Filipiny, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Filipiny oraz na Madagaskarze i Nowej Gwinei. Rosną na bagiennych terenach lasów równikowych i podrównikowych, gdzie panują wysokie temperatury i wilgotność przez cały rok. Odmiany górskie, rosną na wysokości ponad 1500 metrów n.p.m, gdzie temperatura w nocy obniża się o 5 - 10*C.

Spis gatunków